NeuveritelnaOdhaleni.cz
Kamery v Číně identifikují občany

Velký bratr vystrkuje růžky

Na základě čeho Čína penalizuje miliony svých občanů? Jedná se pouze o úlet komunistického režimu nebo může být podobný systém „sociálního kreditu“ zaveden i v jiných zemích? Jak daleko může zajít sledování občanů ze strany státu? Co všechno o nás dokáže stát zjistit a jaké důsledky to může mít pro náš život? Co by pro nás znamenalo zrušení hotovosti, o které uvažuje Mezinárodní měnový fond?

Velký bratr vystrkuje růžky

Čína zakázala cestovat 23 milionům občanů, mají příliš nízký "sociální kredit". Body ubere i venčení psa bez vodítka

Čína zakázala 17,5 milionu nespolehlivým občanů koupit si letenky a 5,5 milionu koupit si jízdenky na vlak. Ocitli se na černé listině komunistické strany, když selhali v kontroverzním bodovém systému hodnotícím jejich "sociálních kredit".

Ve své zprávě to uvedl úřad, který informace o každodenním chování občanů shromažďuje a vyhodnocuje. Ze zprávy citoval web francouzského deníku Le Figaro.

Špatným, tedy nedůvěryhodným, občanem se v očích čínského systému stane třeba ten, o kom se díky sběru množství záznamů o jeho chování z pouličních kamer, sociálních sítí, jeho mobilního telefonu nebo úředních záznamů zjistí, že vyjadřuje nesouhlasné politické názory, nezaplatil daně nebo pokutu, rozšiřuje "chybné informace" (Fake news), nebo venčí psa bez vodítka.

Záměrem čínské vlády je spořádané občany odměnit, ty zdiskreditované potrestat, a zlepšit tak chování obyvatel. Cílem je "umožnit důvěryhodným lidem procházet se všude, kde se jim zlíbí, a zároveň v tom zabránit těm zdiskreditovaným," cituje na svém webu z vládního dokumentu Le Figaro.

Loni tak čínské úřady zabránily asi stovce lidí, kteří nezaplatili daně, vycestovat ze země. Od loňského května si špatně zapsaní nesmějí celý rok kupovat lístky na vlak a do letadla. A do budoucna se počítá s tím, že nebudou smět celý rok používat žádný hromadný dopravní prostředek.

Vedle dopravy patří k dalším sankcím pro "nepořádné" občany odepření možnosti vzít si úvěr nebo koupit byt. Kromě jednotlivců systém hodnotí i firmy. Těm, které jeho sítem neprojdou, může být například odepřena možnost vydávat firemní dluhopisy.

Úřad pověřený sběrem dat o chování občanů a firem prý v roce 2018 zaznamenal na čtrnáct milionů příkladů "nedůvěryhodného chování". Čínští komunističtí funkcionáři si systém pochvalují, protože díky němu 3,5 milionu firem a občanů doplatilo daně a dluhy, uvádí Le Figaro.

Zdroj: ihned.cz, 3.3.2019


Kniha 1984 George Orwella ožívá: Velký bratr sleduje a známkuje miliony lidí v Číně

Od roku 2020 život každého obyvatele Číny určí trojčíslí jeho sociálního kreditu. Minusové body se strhávají i za přecházení silnice mimo přechod, přílišné hraní videoher nebo kouření na místech zákazu. Při nízkém skóre „černé ovci“ zakážou třeba cestovat letadlem, hlásit se na vybranou univerzitu či zpomalí internet v domácnosti.

Systém sociálního kreditu bude v roce 2020 povinný pro všechny Číňany, aktuálně se testuje ve vybraných oblastech.

Sociální kredit v Číně: příklady plusových a minusových aktivit

- trestné činy

- dopravní přestupky (rychlá jízda za volantem i přecházení silnice mimo přechod pro chodce)

- nákup velkého množství počítačových her

- kouření mimo místa k tomu určená

- pozdní placení účtů a daní

- šíření falešných zpráv (fake news) na internetu

+ darování krve

+ dobrovolnická pomoc komunitě

+ třídění odpadu

+ časté nakupování ve obchodech luxusních značek (nabitá kreditka zkrátka dělá divy)

Vysoký sociální kredit mnoho věcí ulehčuje. V některých čínských hotelích nemusíte platit zálohu při rezervaci, při žádání o půjčku dostanete nižší úroky a po hezkém vysokém čísle pátrají také náboroví pracovníci. Navíc největší čínská seznamka Baihe sociální kredit přidala k profilům svých uživatelů, takže není těžké uhodnout, čí šance pro nalezení spřízněné duše vyletěly strmě vzhůru.

Přestože systém sociálního kreditu sevře železným stiskem čínskou společnost až za dva roky, už nyní mnoho lidí žádá o přidělení vlastního trojčíslí dobrovolně. Lákají je právě slevy, snadnější získání některých veřejných služeb (např. ve zdravotnictví) i větší atraktivita v online seznamkách. Pro podnikatele kreditové hodnocení zajišťuje dobrou pověst mezi obchodními partnery.

Co všechno velký čínský bratr vyslídí? Trestní rejstřík, záznamy z veřejných databází a platební historii u bank doplňuje seznam všeho, co si daný člověk nakoupil a kdy. V Číně téměř cokoli platíte pomocí mobilních aplikací Alipay a WeChat Pay. Data z nich putují do algoritmu pro výpočet sociálního kreditu.

Stejný osud čekají i digitální stopy, které člověk zanechá na sociálních sítích. Pokud nechcete ztratit cenné body, není rozumné v příspěvcích kritizovat vládu a možná ani se příliš na sociálních sítích přátelit s lidmi s nízkým sociálním kreditem. Minimálně to z vás dělá podezřelého občana.

Kromě toho čínské obyvatelstvo ve městech sleduje 176 milionů bezpečnostních kamer a policisté se speciálními brýlemi pro detekci obličejů.

Nyní brýle pomáhají strážníkům hledat shodu s databází pachatelů trestných činů, ale v budoucnu mohou stejně dobře ukazovat nad tváří také hodnotu sociálního kreditu. Do roku 2020 Čína plánuje počet sledovacích kamer v ulicích zdvojnásobit, takže málokomu pak projde přeběhnutí silnice mimo přechod pro chodce bez ztráty bodů.

Zdroj: elektrina.cz, 11.6.2018


Za alkohol černý puntík. Čína sleduje lidi novým systémem, chce je bodovat za chování

Čína přitvrzuje ve sledování lidí. Zdejší totalitní režim zkoušítechnologie na rozpoznávání osob z pohybu těla a stavby postavy. Ve velkém už přitom používá kamery na rozpoznávání obličejů.

S technologií rozpoznávající lidi podle stavby postavy a způsobu chůze přišla čínská startupová firma Watrix." Nepotřebujete, aby s vámi lidé spolupracovali, k tomu, abyste poznali, kdo jsou. Analýza chůze nemůže být obelhána jednoduchým kulháním, šikmým našlapováním nebo pohupováním se, protože analyzujeme pohyby celého těla," popsal funkci nového systému zakladatel společnosti Chuang Jung-čen.

Identifikace systémem Watrix probíhá pomocí záznamů z rozsáhlé sítě bezpečnostních kamer, kterých je po celé Číně 176 milionů a vláda do konce roku 2020 jejich počet hodlá ztrojnásobit. Video z kamery je poté nahráno do speciálního softwaru, který bude od deseti minut do jedné hodiny analyzovat pohyby osob. Úspěšnost identifikace by měla dosáhnout až 94 procent, informuje agentura AP.

Technologie Watrix navíc funguje i tam, kde kamery na rozpoznávání obličejů selhávají. K obličejovému rozpoznávání je totiž zapotřebí fotka či záběr ve vysokém rozlišení ze vzdálenosti maximálně pěti metrů. Nová technologie si vystačí s fotografií či videem z 50metrového odstupu a méně kvalitního záznamu bezpečnostních kamer.

Sledování lidí bude dle oficiálních zdrojů sloužit více účelům. Prvním je identifikace osob, které se dopustí drobného přestupku, jako je například chůze na červenou. Tento systém již funguje v několika čínských městech, kde jsou údajně ti, kteří vkročí do vozovky na červenou, v reálném čase rozpoznáni bezpečnostními kamerami a jejich jména se spolu s adresami objeví na velkých obrazovkách u přechodu.

Policie dále chce využívat technologie na zatýkání recidivistů a teroristů, jejichž aktuální podobu prý dokáže porovnat i s deset let starou fotografií.

Technologie najde využití i v systému hodnocení osob, který chce Čína uvést do provozu na konci desetiletí. Hodnocení jednotlivým lidem bude udělováno na základě každodenních činností a podle jejich povahy budou mít buď pozitivní, nebo negativní hodnotu.

Pozitivní body obyvatelé získají správnou reprezentací své země, za příkladné chování či za nákup dětských plen. Negativní body budou přidělovány za nákup alkoholu, za venčení psa bez vodítka nebo za velké množství času stráveného hraním počítačových a mobilních her.

Osobám s nízkým kreditem může být odmítnut přístup do vysokorychlostní dopravy, úřady jim mohou zabavit psa, nedostanou práci ve vedení velkých firem nebo nebude dětem nabídnuto místo na univerzitě, pokud jejich rodiče nezvládnou splácet dluhy.

Naopak ti s vysokým hodnocením budou mít i větší výběr potenciálních partnerů na seznamkách.

Systém také na základě shromážděných informací dokáže předpovědět, jaký občan se v budoucnu dopustí trestného činu. Podle míst, kde se pohyboval, co si tam kupoval, a na základě jeho pohybů technologie dokáže předpovědět, že se jedinec chystá spáchat zločin, a poslat k němu hlídku dřív, než k něčemu dojde.

Rozpoznávací systémy mají sloužit i ke komerčním účelům. Soukromé firmy jimi chtějí identifikovat osoby vstupující do hotelů a bank, školy kontrolovat, zda nepřijde nikdo jiný napsat test za studenty, a rychlé občerstvení KFC chce zákazníkům podle jejich věku a nálady nabízet vhodná menu.

Zákazníci mohou soukromé firmy požádat o smazání z registru a případnou kompenzaci, pokud firmy takto získaných informací zneužijí. Stejné právo na informace se ale na státní systém nevztahuje - do něj budou zařazeni všichni Číňané bez výjimky.

Reportér britské BBC John Sudworth systém rozpoznávání obličeje koncem roku 2017 osobně vyzkoušel, když se nechal vyfotit a poté policii zabralo pouhých sedm minut, než ho pomocí bezpečnostních kamer našla a dostala se k němu hlídka.

Zdroj: aktualne.cz, 8.11.2018


Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve kterém by finanční instituce znaly veškeré spotřební zvyky lidí. Takový systém by v konečném důsledku vedl ke ztrátě soukromí a omezení lidské svobody,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

„Zrušení hotovosti by bankám umožnilo zavést záporné, proti kterým by se lidé nemohli bránit výběrem peněz. V praxi by tak záporné úrokové sazby znehodnocovaly úspory, což by nutilo lidi k navyšování spotřeby,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Mezinárodní měnový fond nově poukázal na možnost zrušení hotovosti. Takový systém by totiž umožnil zavedení záporných úrokových sazeb na běžných i spořících účtech klientů bank a ti by se proti tomu nemohli bránit výběrem peněz. Střadatelé by na záporné úroky dopláceli, což by pravděpodobně vedlo k navýšení spotřeby. V konečném důsledku by tak mohl být nastartován ekonomický růst, který by však již od začátku byl silně dopovaný.

Zdroj: kurzy.cz, 19.2.2019

komentář: Výše uvedené články znovu potvrzují, že blíží čas naplnění části proroctví ze 13. kapitoly Zjevení, která popisuje dobu krátce před návratem Ježíše Krista. Podle tohoto proroctví budou již brzy světu vládnout mocnosti, které se budou snažit přimět obyvatele světa k poslušnosti všemi dostupnými prostředky. Bude mezi ně patřit ekonomický nátlak, budou mezi ně patřit různé formy pronásledování. Z výše uvedených článků je zřejmé, že technologie umožňující došlápnout si na neposlušné jsou již dostupné a připravené k použití.

A nutí všechny, malé i veliké, bohaté i chudé, svobodné i otroky, aby měli na pravé ruce nebo na čele cejch, aby nemohl kupovat ani prodávat , kdo není označen jménem té šelmy nebo číslicí jejího jména. (Zj 13:16-17)

Z Biblických proroctví však jasně vyplývá, že ti, kteří zůstanou věrní Kristu přes problémy, které jim to způsobí, rozhodně nebudou litovat. Naopak ti, kteří se tyto věrné pokusí pronásledovat, ponesou hořké důsledky svého jednání.

Zde se ukáže vytrvalost svatých, kteří zachovávají Boží přikázání a věrnost Ježíši. (Zj 14:12)

A všichni vás budou nenávidět pro mé jméno. Kdo však vytrvá do konce, ten bude zachráněn. (Mar 13,13 CSP)

Peníze v plamenech

Tajné setkání v Londýně – konec hotovosti?

Jednají centrální banky o zrušení veškeré finanční hotovosti? Jaké důsledky by mělo zavedení zcela bezhotovostní společnosti pro náš život? Jak nebezpečné je dát vládě do ruky nástroj pro naprostou kontrolu nad finančními transakcemi občanů? Plní se před našima očima další biblické proroctví?

Více...

Dravé šelmy

Dravé šelmy vládnou Zemi (Zjevení 13) - 1. část

Dravé šelmy ze Zjevení 13 jsou prorockými obrazy mocností, které mají vládnout světu v době konce. Koho představuje první z těchto šelem? Máme dostatek indicií, abychom odhalili její totožnost? Ovlivňuje tato mocnost chod světa už v našich dnech? Proč nás Bible tak důrazně varuje, abychom tuto šelmu neuctívali?

Více...

Bizon

Dravé šelmy vládnou Zemi (Zjevení 13) - 2. část

Jakou mocnost představuje druhá šelma ze Zjevení 13? Máme k dispozici dostatek poznávacích znaků, abychom spolehlivě odhalili její totožnost? Co se skrývá za obživlou sochou (obrazem) první šelmy? Proč má být uctívání šelmy z moře a její sochy tak tvrdě vynucováno? Co nás podle Zjevení 13 čeká v blízké budoucnosti?

Více...

Nahoru